Szwedzki stół na weselu. Bufet na przyjęciu. Rodzaje bufetów. Szwedzki stół jako element wystroju sali. Bufety tematyczne jako atrakcja dla gości. Sposób serwowania a dostępność dań. Wady i zalety serwowania dań na bufetach.

Przekąski na bufetach czy na stołach gości? Brak przystawek na stołach gości i próba pogodzenia trendów z tradycją, czyli co w sytuacji, kiedy rodzina pary młodej nie wyobraża sobie braku jedzenia na stołach?

Temat menu na przyjęciu to jeden z najważniejszych punktów długiej listy zadań. Jedzenie i picie to coś, co ma zachwycić gości i sprawić, aby poczuli się ugoszczeni i zapamiętali wasze wydarzenie na długo. Jest to także element polskiej tradycji. Jeśli mowa o zwyczajach, to w kraju nad Wisłą przyjęło się, że dobre wesele to takie, gdzie stoły uginają się od jedzenia, wódki nie brakuje, a goście bawią się do samego rana. Takie podejście wywodzi się z odległych czasów.

Być może dlatego w Polsce serwowanie dań na bufetach, czyli bardziej w zachodnim stylu, nadal bije się o pozycję lidera z tradycyjnym podawaniem potraw na stołach gości. Skąd taki opór Polaków do organizowania poczęstunku w stylu szwedzkim, czyli na bufetach? W tym tekście przyjrzymy się temu tematowi i postaramy się zmierzyć z tezą, że szwedzki stół ma więcej zalet niż tradycyjne serwowanie przekąsek na stołach gości.

Jeśli ten temat spędza Ci sen z powiek, skontaktuj się z nami! Zapraszamy do lektury.

Szwedzki stół- istota i geneza

Szwedzki stół jest popularną formą organizacji przyjęć okolicznościowych i spotkań biznesowych, ponieważ jedzenie nie przeszkadza w żaden sposób w rozmowach i nawiązywaniu kontaktów pomiędzy uczestnikami, inaczej niż tradycyjna organizacja stołu. Nazwa wywodzi się od szwedzkiej tradycji serwowania tego typu posiłków. W języku szwedzkim określa się je słowem smörgåsbord, czyli stół kanapkowy.

Anegdota wiąże szwedzki stół z Polską. W roku 1656, król szwedzki Karol X Gustaw, chcąc sobie zaoszczędzić trudów oblegania Zamościa, wprosił się na posiłek do Jana Sobiepana Zamoyskiego, chcąc przy okazji skłonić go do poddania miasta. Ordynat przyjął króla poza murami, wystawnie zastawionym stołem, ale – dla sprawienia królowi despektu – bez krzeseł. Odtąd przyjęcia na stojąco nazywano „stołem szwedzkim”[i].

Rodzaje bufetów

Sposób prezentacji bufetów to temat rzeka. Na przyjęciach, czy w hotelach spotkamy zarówno bufety, gdzie wszystkie dania (ciepłe, zimne, słodkie, napoje, dodatki itp.) serwowane są na jednym bufecie, ale co raz częściej organizatorzy poczęstunku proponują osobne bufety dla poszczególnych rodzajów dań. Pojawiają się bufety tematyczne. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane bufety to stół z przystawkami słonymi, bufet z daniami gorącymi, bufet słodki czy stół wiejski.

Jednak co raz częściej spotyka się także bufety rybne, z japońskim sushi, w stylu włoskim, z hiszpańskimi tapas, bufety z napojami i alkoholem, czy lemoniada bary. Rodzajów bufetów jest tyle, ile pomysłów wpadnie nam do głowy. O zaletach tego typu stacji tematycznych piszemy więcej w podsumowaniu.

Szwedzki stół jako element aranżacji

Osoby, które pragną zachwycić swych gości, koncepcję przyjęcia planują skrupulatnie na wszystkich płaszczyznach, dbając o najmniejsze szczegóły. Dlatego sam wybór bufetu tematycznego nie jest wystarczający. Należy zadbać o to, aby stół z jedzeniem był udekorowany zgodnie z tematem przewodnim imprezy oraz usytuowany w taki sposób, aby współgrał z pozostałymi propozycjami, stanowiącymi element dekoracyjny przyjęcia.

Aby godnie zaprezentować smaczne i pieczołowicie przyrządzone jedzenie, stosuje się różne zabiegi.

Gdzie postawić bufet?

Lokalizacja szwedzkiego stołu. Bufet można postawić oczywiście pod ścianą, ale czy na pewno jest to najlepsza opcja? Zakładając, że mamy na tyle miejsca, aby pokombinować z ustawieniem, proponujemy, aby wziąć pod rozwagę różne opcja. Przy bardzo dużej sali dobrze sprawdzi się ustawienie bufetów np. w centralnym punkcie. Dodatkowo zastosowanie wysokich dekoracji sprawi, że przestrzeń zostanie wypełniona, a sala nie będzie straszyła pustkami. Ustawienie centralne da możliwość dojścia do bufetu z kilku stron, dzięki czemu goście będą mieli więcej miejsca i swobody.

Szwedzki stół świetnie sprawdzi się także, jako podzielnik stref. Nie bójcie się ustawić stołu z jedzeniem lub piciem w miejscu, gdzie odgrodzi nam dwie strefy, np. parkiet od stołów gości, czy strefy relaksu. Słodki bufet w towarzystwie bufetu kawowego, postawiony obok prosecco vana będzie stanowił niemałą atrakcję dla gości.

Wracając do sposobu serwowania, nie tylko miejsce się liczy. „Efekt wow” osiągniecie, jeśli zadbacie także o odpowiednie meble, naczynia i wielopoziomowość serwowania dań. Mowa tu o ciekawych meblach (kredens, konsola, szklany stół itp.), pięknych naczyniach, kwiatach i dekoracja utrzymanych w motywie przewodnim przyjęcia. Ciekawy efekt da serwowanie dań na kilku poziomach, w taki sposób, aby przysmaki były dobrze widoczne i łatwo dostępne.

Wady i zalety bufetów

Według wielu głosów największą wadą serwowania dań na bufetach jest brak szybkiego dostępu do jedzenia. W szczególności zachodzi obawa o osoby starsze, którym ciężko jest kursować między bufetami a swoim miejscem przy stole.

Osoby lubiące zakrapianą integrację także nie są fanami tego typu rozwiązań na przyjęciach. Brak zakąski pod ręką stanowi dla nich nie lada problem.

Dochowanie wierności tradycji to kolejna sprawa, która ciąży parom młodym. Presja ze strony rodziny bywa tak duża, że mimo chęci, a nawet marzeń o bufetowym charakterze imprezy, narzeczeni uginają się pod namową najbliższej rodziny aby dochować tradycyjnej formy serwowania dań i przystawek, czyli postawić jedzenie na stołach.

Jeśli te tematy szczególnie Cię martwią, skontaktuj się z nami.

Dlaczego zatem szwedzkie stoły mają się dobrze, a w ostatnich latach co raz więcej par decyduje się na przyjęcie z bufetami w stylu szwedzkim?

Po pierwsze oszczędność. Tak, serwowanie jedzenia na bufetach jest tańsze, ponieważ zwykle nie potrzeba go aż tyle, ile trzeba postawić na przyjęciu, gdzie ustawionych jest np. 15-20 okrągłych stołów. Możecie to uwzględnić w rozmowach z menedżerem sali, ponieważ dla obsługi serwowanie dań na bufetach będzie wygodniejsze. Jeśli pracownicy w ten sposób zaoszczędzą czas na obsługę, śmiało możecie poprosić menedżera o szczególną troskę przy osobach starszych i serwowanie im dań z bufetów na życzenie. Finalnie możecie przeznaczyć mniejszą kwotę na jedzenie, a zaoszczędzona pieniądze zainwestować w dekoracje lub inną pozycję weselnego budżetu.

Jeśli jednak decydujecie się na serwowanie przystawek na bufecie, to każda stacja powinna wyglądać zjawiskowo i „uginać się od jedzenia”. Goście na wejściu muszą widzieć, że na przyjęciu będą mieli w czym wybierać.

Świeżość to kolejny argument za bufetami. Dzięki temu, że jedzenie znajduje się w jednym miejscu, obsługa może na bieżąco kontrolować jego ilość oraz świeżość i donosić jedzenie prosto z lodówek.

Dostępne są także specjalne lady z funkcja chłodzącą. Ma to szczególne znaczenie w upalne dni. Jeśli na stole stoją piękne kompozycje kwiatowe, a obok nich przystawki, jak myślicie, jaki zapach będzie dominował po pięciu godzinach imprezy? Jeśli planujecie poprawiny, to niezaserwowane jedzenie przechowywane w lodówkach z powodzeniem wykorzystacie kolejnego dnia.

Zapach. Wolimy ten kwiatowy od śledziowego, prawda? Jeśli stół zastawimy jedzeniem, które przez wiele godzin przebywa poza lodówką, to żadna kompozycja kwiatowa, nawet ta najdroższa, nie przedrze się przez aromat świątecznego stołu. Tu pragniemy zwrócić także uwagę na atrakcyjność i wygląd dań. Te stojące tuż za naszym nakryciem, zwykle po kilku godzinach raczej odstraszają, niż zachęcają do konsumpcji.

Wygląd, bo do niego zmierzamy, to mocny argument za tym, aby na przyjęciu zastosować bufety. Nowoczesne szwedzkie stoły to połączenie smaku i pięknego wyglądu. Jedzenie układane jest w przemyślany sposób, a towarzyszące mu dekoracje pobijają jego atrakcyjność i niczym zdobny paw, przyciągają uwagę gości. Zachęcają do podejścia i obejrzenia atrybutów z bliska.

Jeśli mowa o dekoracjach, to one właśnie wynoszą przyjęcie na wyższy poziom. Dodają elegancji. Detale zostają zapamiętane przez gości na długo. Dobrze dobrane dekoracje dla całego eventu, sprawią, że pozostanie on w pamięci zaproszonych na zawsze.

Jeśli inwestujecie w dekoracje na stołach gości, to te nawet najpiękniejsze propozycje nie zrobią efektu, jeśli postawicie między ozdobami jedzenie. Gwoździem do trumny będzie kolorowe trio cola, fanta i sprite. Aby było elegancko, na stole powinna stać woda w szklanych karafkach i ewentualnie alkohol w coolerach, a napoje kolorowe stać powinny na osobnym bufecie w małych, szklanych butelkach.

Dzięki bufetom tematycznym, możecie zabrać gości w kulinarną podróż. Jeśli wasze przyjęcie ma charakter międzynarodowy, to bufety tematyczne będą wielka atrakcją dla gości. Ci z zagranicy będą mogli na spokojnie obejrzeć dania polskie, a bufet w stylu włoskim, hiszpańskim, japońskim lub innym z powodzeniem podkreśli wielokulturowość imprezy. Piękny, kolorowy bufet sushi, zmyślne tapas, czy candy bar z arcydziełami cukiernictwa, to coś na co połakomi się każdy gość. Po prostu koło takiego bufetu, nie można przejść obojętnie.

Decyzja o zaserwowaniu jedzenia na bufetach sprawi, że pyszne przekąski będą lepiej dostępne dla gości. Każda zaproszona osoba w dowolnym momencie będzie mogła podejść do bufetu i na spokojnie ocenić, co ją interesuje. Unikniecie sytuacji, gdy po przyjęciu goście ze zdziwieniem dowiadują się, że serwowane były krewetki, ale nie mieli okazji ich spróbować, bo pewnie stały trzy metry dalej koło wujka Staszka.

Naszym zdaniem wystawienie bufetu to także okazja do integracji. Zdziwieni? To właśnie przy stole szwedzkim możecie spotkać kogoś, z kim dawno się nie widzieliście, a z kim może niekoniecznie chcecie tańczyć, czy dosiadać się na dłużej. Krótka pogawędka usatysfakcjonuje ciocię lub wujka, a tematem ratunkowym zawsze będzie jedzenie. To także tu spotkacie tych, z którymi będziecie się bawić do samego rana, bo przecież niejedna impreza zaczęła się od trunków własnej roboty, które zwykle stoją na….. bufecie.

Podsumowując, my znalazłyśmy zdecydowanie więcej plusów niż minusów serwowania dań na bufetach. Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu jesteś już pewna/y, co robić?

Jeśli jednak ten temat nadal stanowi dla Ciebie wyzwanie, to napisz do nas lub zadzwoń, a my chętnie pomożemy! Podpowiemy, jakie rozwiązania na danej sali sprawdzą się, a czego trzeba unikać. Pomożemy w negocjacjach z menedżerem i rodziną. Stworzymy wspólną wizję i będziemy ją wspólnie z wami konsekwentnie realizować.

Zadzwoń lub napisz! Możemy porozmawiać na Skypie lub Whatsupie 😉

Paulina +48 667 268 353
Agnieszka +48 602 388 427

[i] Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/St%C3%B3%C5%82_szwedzki