Przeszkody i bariery, które napotyka para młoda mieszkająca zagranicą, podczas organizacji ślubu i przyjęcia w Polsce. Lista dodatkowych usług i zadań organizacyjnych przy planowaniu międzynarodowego wesela.

Jakie są różnice, między planowaniem wesela tradycyjnego polskiego, a ślubu i przyjęcia w granie międzynarodowym?

Jak uporać się z organizacją ślubu i wesela mieszkając zagranicą?

O tym Kim jest wedding planner i czym się zajmuje pisałyśmy TUTAJ, a w dzisiejszym tekście chcemy ze szczególną uwagą przyjrzeć się zagadnieniu, jak uporać się z organizacją ceremonii zaślubin i wesela mieszkając zagranicą i dlaczego warto współpracować z konsultantem ślubnym od początku planowania uroczystości?

Dodatkowe usługi i zadania organizacyjne przy planowaniu międzynarodowego wesela

Na początku, przyjrzyjmy się usługom, czy zadaniom organizacyjnym, które odróżniają ślub i wesele typowo polskie od ceremonii i przyjęcia w gronie międzynarodowym.

W przypadku eventu o chrakterze międzynarodowym, poza długą listą czynności, które są do załatwienia przez Parę Młodą przed ślubem i przyjęciem weselnym (listę znajdziesz TUTAJ) dochodzi wiele spraw, które trzeba dodatkowo załatwić, aby mogło dojść do momentu zaślubin między obywatelem Polski i cudzoziemcem/ką (formalności), a następnie móc swobodnie bawić się w gronie bliskich osób, które przyjechały z różnych stron świata.

W przypdaku wesela międzynarodowego, należy pamiętać m.in. o:

· organizacji Save the date,

· organizacji zaproszeń w języku ojczystym gości,

· dochowaniu procedur do USC- tłumaczenia przysięgłe dokumentów,

· transferach dla gości,

· listach powitalnych,

· noclegach dla gości,

· kolacji powitalnej w przeddzień uroczystości,

· tłumaczu przysięgłym na ceremonię ślubu,

· kartach menu w języku ojczystym,

· organizacji beauty room’u,

· i wielu innych kwestiach….

Do tego dochodzą sprawy kluczowe jak: zarządzanie budżetem uroczystości, ułożenie scenariusza dnia ślubu w porozumieniu ze wszystkimi podwykonawcami, a na końcu koodynacja planu. Do tego wszystkiego często partner i goście niewładający językiem polskim, okazują się być dodatkowym, niełatwym zadaniem do okiełznania.

Jakie są różnice, między planowaniem wesela tradycyjnego polskiego, a ślubu i przyjęcia w granie międzynarodowym?

Kiedy zaczynasz szukać miejsca na przyjęcie weselne, pojawia się często pierwsza przeszkoda- bariera językowa.

Dostaliście ofertę z hotelu, sali weselnej, pałacu itp. w języku polskim (w 95% przypadków), ale tylko jedno z Was jest w stanie ją przeczytać, przyjrzeć się szczegółom, zadać pytania do oferty. Finalnie tylko jedno z Was będzie mailować z menedżerem lokalu i dogrywać wszystkie sprawy. To duże obciążenie dla strony polskojęzycznej. Druga strona natomiast może poczuć, że ma mniejszy wpływ na planowanie, jest pomijana w rozmowach z podwykonawcami i finalnie, z uwagi na niezrozumienie spraw organizacyjnych, mogą pojawić się pierwsze stresujące sytuacje między narzeczonymi.

W przypadku par z zagranicy pojawia się kolejna bariera- odległość.

Załóżmy, że wysłaliście maila do trzydziestu miejsc, które Was interesują. Odpisało Wam 30% z nich. Nie odezwali się Ci, na których liczyliście. Być może są w środku sezonu weselnego i nie mają czasu odpisywać na bieżąco (co, swoją drogą już daje sygnał, że z tym podwykonawcą może być utrudniony kontakt także w przyszłości). Ale Wy chcecie obejrzeć tę lokalizację. Będąc na miejscu, pewnie zadzwonilibyście od razu do hotelu, umówilibyście się na spotkanie, w najbliższą sobotę wsiedlibyście w samochód i obejrzelibyście, jak wygląda Wasza wymarzona sala w pełnym anturażu. Niestety, z uwagi na odległość dzielącą Was od wymarzonej weselnej lokalizacji, nie jest to możliwe!

Powyższe bariery już stanowią ogromną przeszkodę w planowaniu uroczystości ślubu i wesela. Dodatkowo dochodzi kwestia braku doświadczenia.

Z badań wynika, że organizacja ślubu i przyjęcia weselnego, zajmuje siódme miejsce na liście najbardziej stresujących momentów w życiu. Wielu nowożeńców uświadamia to sobie dopiero po uroczystości zaślubin i weselu. Brak doświadczenia, ogrom zadań, jakie spadają na nowożeńców bywają destrukcyjne. Do tego wszystkiego dochodzi brak czasu (obowiązki zawodowe) i konieczność rezerwacji terminów u sprawdzonych podwykonawców z wyprzedzeniem.

Drugi raz

W sytuacji, kiedy jedno z Was swój pierwszy ślub ma już za sobą, pojawia się refleksja, że:

miało być jak w filmie, a nastąpiło zderzenie z rzeczywistością, ilość szczegółów i spraw do dopilnowania przerosły najśmielsze oczekiwania, stres pojawił się na długo przed uroczystością. Logistyka i koordynacja przyjezdnych gości okazała się koszmarkiem. To było „najszybsze” przyjęcie weselne i nie można było pobawić się i rozkoszować chwilą. W dniu ślubu każdy czegoś chciał. Podwykonawcy nie wywiązali się z warunków umownych. Miało być super, ale wiele rzeczy poszło nie tak. Budżet wymknął się spod kontroli. Popełnione błędy okazały się bardzo kosztowne i czasochłonne.

Jak zatem bezstresowo przeżyć ślub i wesele?

Zaręczyny za Wami. Obecnie cieszycie się sobą i snujecie plany na przyszłość. Myślicie o kolejnym kroku jakim jest zawarcie małżeństwa, ale….

Nie wiecie od czego zacząć organizacją ślubu i przyjęcia weselnego? Oboje pracujecie?

Nie mieszkacie w pobliżu miejsca, gdzie planujecie ceremonię? Nie wiecie, z czym wiąże się organizacja tak dużego przedsięwzięcia jak ślub i przyjęcie? Chcecie uniknąć nietaktów okołoślubnych? Macie ściśle określony budżet? Chcecie zawrzeć ślub symboliczny, humanisyczny? Chcecie, aby treść Waszej przysięgi była spersonalizowana? Chcecie mieć dwie uroczystości zaślubin (jedna dla Was, druga dla rodziny), ale nie wiecie, czy tak można? Nie chcecie obarczać bliskich organizacją Waszej uroczystości? Organizujecie przyjęcie o charakterze międzynarodowym i nie wiecie jak zaspokoić potrzeby obu rodzin?

Jeśli na choć jedno pytanie z powyższej listy odpowiedziałaś/eś twierdząco, to warto rozważyć zatrudnienie konsultanta ślubnego już na samym początku planowania ślubu i przyjęcia weselnego.

To jak z angażowaniem architekta w projektowanie Waszego wymarzonego domu. Korzystacie z jego pomocy po to, aby zaprojektował Wasze wspólne gniazdko w sposób wygodny, praktyczny, stylowy, uwzględniający potrzeby obu stron. Aby podpowiedział Wam rozwiązania, o których nawet nie wiecie, że istnieją. Powiedział, w co warto zainwestować, a gdzie można zaoszczedzić, stosując sprytne i optymalne kosztowo rozwiązania. Wszystko po to, aby potem nie żałować, że w domu nie mieszka się komfortowo, a remont, czy przeróbka będzie bardzo kosztowna i czasochłonna.

W przypadku osób mieszkających zagranicą, planujących ślub po raz pierwszy, ale także tych, które pierwsze tego typu wydarzenie mają już za sobą, zatrudnienie wedding plannera to danie sobie szansy, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Zyskacie wsparcie i kontakt z osobą, która:

+zaoszczędzi Wasz czas,

+jest na miejscu i dopilnuje najdrobniejszych spraw,

+sprawi, aby Wasze wydarzenie było dopracowane w szczegółach, nietuzinkowe i oryginalne,

+zadba o komunikację w języku angielskim,

+dopilnuje, aby ślub i wesele były zrealizowane zgodnie z założonym budżetem,

+wyszuka dla Was właściwych i sprawdzonych podwykonawców,

+wynegocjuje i podpisze w Waszym iminiu umowy,

+skoordynuje dzień uroczystości oraz

+sprawi, że unikniecie błędów, które mogłyby Was dużo kosztować.

Skontaktuj się z nami!

Zespół Mucha Nie Siada Event&Wedding Planners

Z nami bezstresowe międzynarodowe wesele jest możliwe.

+48 602 388 427

+48 667 268 353

Skype/ email: biuro@muchaevents.com
Wypełnij formularz kontaktowy TUTAJ